Generalnie czynne mamy zawsze. Rejestracja

Resident Evil PSX Ciekawostki

1

To jedyna gra z serii Resident Evil, która cechuje się tak naprawdę 'dobrym zakończeniem' - finałem, który nie sugeruje żadnych kontynuacji oraz spin-offów. Zakończeniem, w którym wszystko finalnie ułożyło się pomyślnie - powodem takiego założenia był fakt, iż firma Capcom nie była pewna, jak gra zostanie odebrana przez graczy i tym samym, czy sequel kiedykolwiek zostanie stworzony.

2

W trakcie napisów końcowych reżyser i twórca serii, Shinji Mikami, wspomniał o filmie 'Świt Żywych Trupów' (1978), który bezsprzecznie był ogromną inspiracją do powstania pierwszej części serii Resident Evil.

3

To jedyna gra z serii, w której wystąpili żywi aktorzy (scena początkowa i końcowa) - wszystkie pozostałe części cyklu mają bohaterów wykreowanych za pomocą możliwości oferowanych przez grafikę 3D.

4

Pierwszą odsłoną serii Resident Evil koncern Capcom zapoczątkował serię, która okazała się najbardziej dochodową marką w historii japońskiej firmy - do tej pory wszystkie gry cyklu sprzedały się w łącznej ilości przekraczającej 77 milionów egzemplarzy (stan na dzień 31 marca 2017 roku).

5

Pierwotnie twórcy chcieli, aby gra Resident Evil zaprezentowana została z perspektywy trzeciej osoby (TPP), ale za względu na ograniczenia techniczne oraz inspirację czerpana chociażby z cyklu Alone in the Dark wybrana została opcja z statycznym ułożeniem kamery.

6

Japońska wersja gry wykorzystuje angielską ścieżkę dialogową, mimo że Capcom nagrał oczywiście wszystkie dialogi również w języku japońskim - twórcy uważali, że ta konkretna wersja jest po prostu okropna. To swoją drogą zabawne, bo angielska ścieżka dźwiękowa jest określana w branży elektronicznej rozrywki jedną z najgorszych w historii gier wideo.

7

Początkowo gra miała nosić nazwę 'Biohazard', jednak koncern Capcom nie był w stanie zarejestrować tej nazwy jako znaku handlowego na terenie Stanów Zjednoczonych. Powodem była dostępna już na tamtejszym rynku gra na MS-DOS o tym samym tytule oraz kapela grająca muzykę punk na terenie Nowego Jorku. Capcom ogłosił więc wewnętrzny konkurs wśród pracowników na wybór nowej nazwy - zwycięzcą został naturalnie 'Resident Evil'.

8

Istnienie (nie wydana) kolorowa wersja sekwencji otwierającej grę ukazująca scenę śmierci, w której Joseph Frost zostaje rozszarpany przez Cerberusa. Miał ona być dołączona do reżyserskiej wersji gry, jednakże ze względu na błędy techniczne pojawiającej się w tym fragmencie, twórcy zdecydowali na dołączenie do wspomnianej wersji oryginalnej, czarno-białej sceny.

9

Jedyną różnicą, którą cechuje się wersja reżyserska względem oryginału, jest możliwość wyboru poziomu trudności (na trudniejszy) oraz zmianą kąta widzenia kamery i ułożenia przedmiotów w niektórych lokacjach.

10

Albert Wesker jest jedyną postacią z uniwersum Resident Evil, która występuje lub jest wspomniana w każdej z części serii (za wyjątkiem spin-offów). Jest też osobą, która jest swoistym katalizatorem wydarzeń na przestrzeni całego cyklu.

W Resident Evil 0 występuje w kilku sekwencjach filmowych. W Resident Evil 2 oraz Resident Evil 3 można znaleźć jego biurko w biurze oddziału S.T.A.R.S. W Resident Evil 4 wspomina o nim Ada Wong oraz jego postać widoczna jest na jednym z występujących w grze monitorów. W Resident Evil Code: Veronica X odgrywa kluczową rolę w scenariuszu. W Resident Evil 5 jest głównym antagonistą. W Resident Evil 6 wspomina o nim Chris Redfield.

11

Linia fabularna, której częścią jest Chris Redfield kontynuowana jest w Resident Evil 2 (za sprawą wiadomości kierowanej do jego siostry, w której informuje o swoich dalszych poczynaniach), Resident Evil Code Veronica, Resident Evil 5 oraz Resident Evil 6. Historia Jill Valentine kontynuowana jest w Resident Evil 3, Resident Evil: Revelations oraz Resident Evil 5.

12

W grze nigdy nie została sprecyzowana prawdziwa lokalizacja Raccoon City. Informacje na ten temat pojawiły się dopiero w powieściach opartych na serii, których autorem jest S.D. Perry - z nich dowiadujemy się, że wspomniane miasto jest zlokalizowane w Pensylwanii (USA).