Generalnie czynne mamy zawsze. Rejestracja

Metal Gear Solid 3: Snake Eater PS VITA

Ocena gry: 1- / 10 - Głosów: 1

  • Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS VITA) - Screenshot #1
  • Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS VITA) - Screenshot #2
  • Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS VITA) - Screenshot #3
  • Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS VITA) - Screenshot #4
  • Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS VITA) - Screenshot #5
  • Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS VITA) - Screenshot #6

Metal Gear Solid 3: Snake Eater - odświeżona wersja trzeciej kanonicznej odsłony cyklu Metal Gear Solid wchodząca w skład kompilacji Metal Gear Solid HD Collection.

Za oryginał wydany na konsolę PlayStation 2 odpowiedzialne jest studio Kojima Productions. Za remaster na dla konsol PlayStation 3 i Xbox 360 odpowiada znane z ostatnich remasterów trylogii Uncharted oraz Gravity Rush studio Bluepoint Games. Wersja na przenośną konsolę PlayStation Vita została przygotowana przez Armature Studio znane z takich gier, jak Unfinished Swan, port Injustice: Gods Among Us na handhelda Sony, czy Batman: Arkham Origins Blackgate.

Metal Gear Solid 3: Snake Eater w wersji na konsolę PlayStation Vita zawiera większość elementów z poprzedniej odświeżonej wersji pod tytułem Metal Gear Solid 3: Subsistence, nie licząc modułu Metal Gear Online i minigry Snake vs. Monkey. Do opisywanej edycji dodano jeszcze w formie bonusu dwie pierwsze części Metal Gear (oryginalnie powstałe na platformę MSX2). Remaster wspiera trofea oraz system cross-play z PlayStation 3.

Fabuła

Fabuła trzeciej części Metal Gear Solid przenosi nas w całkowicie odmienne klimaty, niż te do których zdążyły nas przyzwyczaić dwie poprzednie odsłony. Akcja Metal Gear Solid 3: Snake Eater rozgrywa się w 1964 roku, w czasach zimnej wojny. Głównym bohaterem gry nie jest Solid Snake jak poprzednio, a jego genetyczny ojciec - Naked Snake przemianowany później na Big Boss. Protagonista, pracujący dla CIA, zostaje zesłany do dżungli Tselinoyarsk znajdującej się na terenie Związku Radzieckiego w celu uratowania porwanego naukowca, zmuszanego przez oprawców do współpracy przy tworzeniu nowej broni nuklearnej - Shagohod.

Sprawy szybko się komplikują, a protagonista ledwo uchodzi z dżungli z życiem. W wyniku ostatnich wydarzeń napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim rośnie. Snake po zregenerowaniu sił ponownie, tym razem pod groźbą śmierci, zostaje wysłany do Rosji w celu zniszczenia powstającej broni i ujęcia terrorystów.

Rozgrywka

Tak jak poprzednie części, Metal Gear Solid 3: Snake Eater opiera się głównie na przekradaniu się przez terytorium wroga. O ile poprzednie części przyzwyczaiły graczy do klaustrofobicznych korytarzy, tak Snake Eater niemal w całości toczy się dżungli, gdzie ważne jest wykorzystywanie kamuflażu i elementów otoczenia w celu pokonania wroga, bądź przejścia jego terytorium bez uszczerbku na zdrowiu. Ponownie wrogowie są czujni i kiedy zauważą protagonistę, ogłoszą alarm by wezwać posiłki. To od akcji gracza zależy, czy zostanie wykryty i zmuszony do ucieczki, czy przemknie niezauważenie obok wrogów.

Nowością w serii jest tak zwany Survival Viewer, za pomocą którego musimy się odżywiać, leczyć, albo zmieniać kamuflaż. W Metal Gear Solid 3: Snake Eater bohater musi jeść, by utrzymywać dobrą celność i szybką regenerację zdrowia. W tym celu może łapać zwierzęta, takie jak żaby, węże czy krokodyle, by potem je zjeść. Kiedy natomiast ma ranę postrzałową, która zmniejsza pasek zdrowia, musi uleczyć się za pomocą typowych dla sztuki przetrwania technik (wyciąganie naboi nożem, wypalanie ran, bandażowanie chorych miejsc). Najważniejszy dla przetrwania jest jednak odpowiedni kamuflaż, który możemy wybrać wchodząc w menu. W głównej mierze od koloru ubrań Snake'a zależy, czy zostaniemy wykryci.

Ze względu na dodatkową zawartość z wersji Subsistence mamy wybór między klasyczną dla serii kamerą z rzutu izometrycznego, lub tą zza pleców bohatera, dodaną w odświeżonej wersji. Ponownie możliwe obserwowanie świata gry z pierwszej osoby w celu precyzyjnego wycelowania w daną postać czy zbadania terenu.

Oprawa AV

Względem Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, Metal Gear Solid 3: Snake Eater zaliczyło skok graficzny oferując bardziej szczegółowe modele postaci i otoczenie. Remaster na konsolę PlayStation Vita nie oferuje bardziej szczegółowych modeli, czy tekstur wysokiej rozdzielczości. Odświeżona edycja na handhelda jest wyświetlana za to w proporcjach 16:9 (oryginalnie było to 4:3) w natywnej rozdzielczości tej konsoli (qHD - jedna czwarta Full HD), co sprawia że jest to jedna z lepiej wyglądających gier na PlayStation Vita.

Opinie na temat Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty były podzielone, nawet wśród fanów serii. Największe różnice w zdaniach powodowała kontrowersyjna postać Raidena, która zastąpiła uwielbianego Solid Snake'a i strasznie namieszała w uniwersum. Spora część graczy znienawidziła postać początkującego agenta FOXHOUND, krytykując go za bycie całkowitą odwrotnością Snake'a - dotychczas jedynego protagonisty...

Deweloperzy

Hideo Kojima

Hideo Kojima

Hideo Kojima (小島 秀夫 Kojima Hideo), urodzony 24 sierpnia 1963 roku, japoński projektant gier wideo, scenarzysta i producent pierwotnie zatrudniony przez koncern Konami. Obecnie reżyser w studiu deweloperskim Kojima...

Forum Dyskusyjne

Brak wątków na forum.

Inne gry na PS VITA

Metal Gear Solid 3: Snake Eater - okładka
  • 18+
  • Przemoc
Strony Internetowe
Metal Gear Solid 3: Snake Eater | PS VITA - Data Premiery
PL 2012-06-29
UK 2012-06-29
US 2012-06-12