Generalnie czynne mamy zawsze. Rejestracja

God of War PS4

Ocena gry: 9 / 10 - Głosów: 1

 • God of War (PS4) - Screenshot #1
 • God of War (PS4) - Screenshot #2
 • God of War (PS4) - Screenshot #3
 • God of War (PS4) - Screenshot #4
 • God of War (PS4) - Screenshot #5
 • God of War (PS4) - Screenshot #6
 • God of War (PS4) - Screenshot #7
 • God of War (PS4) - Screenshot #8
 • God of War (PS4) - Screenshot #9

God of War (PS4) - dynamiczna, przygodowa gra akcji zaprezentowana z perspektywy trzeciej osoby - to ósma pod względem chronologicznym odsłona niezwykle popularnej serii, ciągle ekskluzywnej dla konsol koncernu Sony - God of War. To zarazem bezpośrednia kontynuacja gry God of War III (2010).

Tytuł ten określany jest mianem miękkiego restartu serii - po raz pierwszy przenosi fanów serii w realia nordyckiej mitologii - wszystkie poprzednie odsłony oparte były na greckiej mitologii, legendach i wierzeniach. Główny bohater serii, Kratos, powraca jako postać pierwszoplanowa - dodatkowo twórcy wprowadzają do świata gry Atreusa, który jest synem i jedynym potomkiem Kratosa, jaki obecnie pełni rolę mentora i obrońcy swojego dziecka, próbując jednocześnie zapanować nad gniewem, który kierował nim przez wiele ostatnich lat.

Za stworzenie gry God of War odpowiada zespół z SIE Santa Monica Studio - tytuł przygotowywany jest wyłącznie na konsolę PlayStation 4. W roli wydawcy występuje koncern Sony Interactive Entertainment - światowa data premiery gry ustalona została na 2018 rok.

Mechanika Rozgrywki

Pod względem mechaniki rozgrywki gra znacznie różni się od poprzednich odsłon serii God of War - to jeden z elementów tytułu, który został całkowicie przemodelowany przez twórców. Dodatkowo, w przeciwieństwie do God of War: Ascension (2013) gra będzie całkowicie pozbawiona komponentu multiplayer - aktualna część cyklu oferuje tylko i wyłącznie rozgrywkę dla pojedynczego gracza (tryb singleplayer).

Cześć elementów związanych z przebiegiem mechaniki gry zapożyczona została z gatunku role-playing (RPG), jak chociażby punkty umiejętności, czy czasowo dostępne zdolności specjalne (nie występujące we wcześniejszych odsłonach serii). Dodatkowo twórcy wzbogacili grę o elementy craftingu.

Akcja w grze God of War (PlayStation 4) zaprezentowana została za pomocą widoku z perspektywy trzeciej osoby (kamera umiejscowiona została nad ramieniem postaci gracza i jej ruch po raz pierwszy jest całkowicie swobodny - pod tym względem gra przypomina mechanikę zabawy i kontrolę postaci znaną chociażby z Horizon: Zero Dawn, czy też The Last of Us: Part II, z tym że kamera usytuowana została bliżej postaci głównego bohatera).

Jedną z głównych zmian związanych przede wszystkim z mechaniką walki jest fakt, iż Kratos nie będzie już wykorzystywał swoich ikonicznych łańcuchowych ostrzy - te wszak stracił w konkluzji God of War III (2010). Zamiast nich postać głównego bohatera wykorzystuje magiczny topór bitewny, który może zostać wzmocniony przez siły żywiołów - topór wykorzystywany jest zarówno w walce w zwarciu, jak i w starciach na odległość - Kratos wówczas rzuca bronią w przeciwników, którą potem mentalnie przywołuje z powrotem do siebie. Dodatkowo wspomniany topór może zostać naładowany energetycznie, po czym skumulowana energia jest wyzwalana i rani znajdujących się w najbliższym otoczeniu przeciwników.

Kolejnym elementem uzbrojenia wykorzystywanym przez Kratosa jest tarcza - w trakcie, gdy nie jest wykorzystywana pełni rolę dodatkowej ochrony na lewym przedramieniu bohatera. W momencie aktywacji może być wykorzystana zarówno w ofensywie, jak i w działaniach defensywnych. Protagonista z powodzeniem wykorzystuje też elementy walki wręcz, co zostało oryginalnie wprowadzone do serii w God of War: Ascension (2013).

Kratos i Atreus - God of War (PS4)

Mimo, że przez całą grę gracze będą kontrolować postać Kratosa, to w God of War znajdują się również etapy, w których gracze przejmą pasywną kontrolę nad Atreusem - jego synem. Do kontroli nad tą postacią służy jeden przycisk na padzie, którego funkcjonalność zależna jest od aktualnego kontekstu. Twórcy informują, że Atreus pełni rolę dodatkowego zasobu w trakcie walki - w trakcie rozgrywki postać ta pomaga zarówno w starciach z wrogami, jak i w eksploracji, czy też rozwiązywaniu znajdujących się gdzieniegdzie zagadek logicznych. W przypadku walki z grupą przeciwników Atreus pełni rolę rozpraszającą jednostki wroga - odciągając słabsze z nich, by jego ojciec mógł się skupić na walce z właściwym, potężnym przeciwnikiem.

Twórcy dołożyli wszelkich starań, by kompletna mechanika rozgrywki była tak samo przystępna, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich odsłon - potwierdzają oni również, że gra jest otwarta, ale nie charakteryzuje się jednocześnie otwartą strukturą świata (to nie jest sandbox), a elementy QTE (quick time events) będą wyglądały całkowicie inaczej. Tytuł ten nie wprowadza do scenariusza żadnych elementów związanych z wyborami moralnymi - każdy gracz doświadczy w trakcie swojej przygody z tytułem dokładnie tego samego. Dodatkowo nie powrócą do tej odsłony żadne z kontrowersyjnych mini gier, jakie obecne były we wcześniejszych częściach serii.

Świat Gry God of War

O ile pierwszych siedem gier z serii God of War było w luźnej formie opartych na mitologii greckiej, to nowa odsłona w całości oparta jest na mitologii nordyckiej. Tym samym, w kontekście wspomnianego wcześniej miękkiego restartu serii, twórcy mają szansę zacząć przygodę z cyklem całkowicie od nowa. Zanim jednak te konkretne uniwersum wybrane zostało na świat gry, autorzy zastanawiali się również nad wykorzystaniem mitologii egipskiej, nad której wyborem przychylała się prawie połowa studia SIE Santa Monica. Setting nordycki został finalnie wybrany, ponieważ jest mniej skupiony na cywilizacji, bardziej odizolowany od świata, co nie spowoduje zbędnego odwrócenia uwagi graczy od warstwy fabularnej tej produkcji.

Kratos i Atreus w trakcie walki - God of War (PS4)

Twórcy potwierdzają również, że akcja gry rozgrywa się przed panowaniem wikingów na tych ziemiach - to okres, w którym po jej powierzchni stąpają ich bogowie. W trakcie rozgrywki gracze będą mieli okazję zwiedzić część z dziewięciu nordyckich królestw opisanych dokładnie w ich mitologii.

Fabuła

Scenariusz gry God of War rozgrywa się kilkanaście lat po wydarzeniach znanych graczom z ostatnich odsłon serii - Kratos zemścił się na Bogach Olimpu i przeżył finalnie starcie ze swoim ojcem - Zeusem. Żyje obecnie ze swoim synem Atreusem w świecie nordyckich bogów, na dzikim lądzie zamieszkałym przez potężne potwory i dzielnych wojowników.

Ucząc swojego potomka trudnej sztuki przetrwania w tych niezwykle niesprzyjających warunkach, Kratos musi zapanować nad gniewem, który władał jego życiem przed ostatnie lata i jednocześnie spróbować odnaleźć się w roli ojca i mentora.

Forum Dyskusyjne

Brak wątków na forum.

Materiały Video

Tales From the Lake of Nine

Advanced Combat Strategies

The Lost Pages: Episode 8

Bestiary: The Revenan

Bestiary: The Troll

The Music of God of War

The Norse World

Countdown to Launch

The Lost Pages: Episode 7

Fight Your Way

The DNA of the New God of War Score

New Gameplay: Trolls, Exploration, and More

Bringing Atreus to Life

God of War's New Weapon: The Leviathan Axe

Designing an Effective Companion

God of War in a Single Sho

God of War: 15 Minutes of Gameplay

God of War's New Combat System Explained

Full TV Commercial

God of War and PlayStation Store Present: Chop

Behind the Myths: An Interview with Cory Barlog

The Lost Pages of Norse Myth - Episode 6

The Lost Pages of Norse Myth - Episode 5

Story Trailer

A Call From the Wilds at PSX

The Lost Pages of Norse Myth: Episode 4

The Lost Pages of Norse Myth: The Dead Stone Mason

PGW 2017 Combat Trailer

Manifestation of The Revenan

A Fire Troll Approaches

The Lost Pages of Norse Myth - Episode 2

The Lost Pages of Norse Myth: Rise of The Draugr

The Lost Pages Audio Podcast Episode 1

Behind the Curtain | E3 2017 Panel

Be A Warrior: PS4 Gameplay Trailer

E3 2016 Gameplay Trailer

Inne gry na PS4

God of War - okładka
 • 18+
 • Przekleństwa
 • Przemoc
Strony Internetowe
God of War | PS4 - Data Premiery
PL 2018-04-20
UK 2018-04-20
US 2018-04-20