Generalnie czynne mamy zawsze. Rejestracja

Spec Ops: The Line PS3

Ocena gry: 9 / 10 - Głosów: 1

 • Spec Ops: The Line (PS3) - Screenshot #1
 • Spec Ops: The Line (PS3) - Screenshot #2
 • Spec Ops: The Line (PS3) - Screenshot #3
 • Spec Ops: The Line (PS3) - Screenshot #4
 • Spec Ops: The Line (PS3) - Screenshot #5
 • Spec Ops: The Line (PS3) - Screenshot #6
 • Spec Ops: The Line (PS3) - Screenshot #7
 • Spec Ops: The Line (PS3) - Screenshot #8
 • Spec Ops: The Line (PS3) - Screenshot #9
 • Spec Ops: The Line (PS3) - Screenshot #10

Spec Ops: The Line (PS3) - zaprezentowana z perspektywy trzeciej osoby, dynamiczna gra akcji będąca przedstawicielem gatunku shooterów - to projekt przygotowany przez niemieckie studio deweloperskie Yager Development z myślą o komputerach osobistych (PC) oraz konsolach siódmej generacji (PlayStatiion 3 i Xbox 360). W roli wydawcy wystąpił koncern 2K Games, który światową datę premiery gry w wersji na konsolę PS3 wyznaczył na 26 czerwca 2012 roku.

To dziesiąta w kolejności odsłona i jednocześnie całkowity reboot serii Spec Ops - to również pierwsza gra z tego cyklu od momentu 2002 roku, kiedy to na rynku zadebiutowała Spec Ops: Airborne Commando. Spec Ops: The Line przygotowana została z wykorzystaniem możliwości silnika Unreal Engine 3.

To niezwykle prowokacyjny projekt, który stworzony został z celem przetestowania moralności graczy oraz umiejscowienia ich w niewyobrażalnych sytuacjach, w których należy dokonać niezwykle trudnych wyborów dotyczących bezpośrednio ludzkiego życia. Mimo reprezentowanego przez siebie gatunku jest to gra, która olbrzymi nacisk kładzie na przedstawioną przez scenarzystów linię fabularną.

Studio Yager Development rozpoczęło pracę nad grą w 2007 roku czerpiąc inspirację dotyczącą ram fabularnych oraz miejsca akcji z takich mediów, jak książka 'Heart of Darkness' i stworzona na jej podstawie ekranizacja - 'Czas Apokalipsy' (1979). Gra została zaprojektowana w sposób, który zmuszał graczy do kwestionowania faktu, iż wojna w grach na ogół prezentowana jest w sposób dość rozrywkowy - autorzy podeszli do tematu całkowicie odmiennie, pokazując mroczną stronę konfliktu zbrojnego, zmuszając graczy do podejmowania wielu moralnie ciężkich i bardzo odpowiedzialnych decyzji.

Ścieżka dźwiękowa z gry Spec Ops: The Line składa się z części licencjonowanych utworów oraz oryginalnych kompozycji, za które odpowiada Elia Cmíral.

Fabuła

Minęło sześć długich i trudnych miesięcy od momentu, kiedy Dubaj został zmieciony z mapy przez katastrofalną w skutkach burzę piaskową. Tysiące osób straciło życie, wliczając w to amerykańskich żołnierzy wysłanych z misją ewakuacyjną. Dzisiaj miasto leży pogrzebane pod tonami piasku, będąc najdroższą ruiną na świecie.

Ale pewnego dnia odebrany zostaje z Dubaju tajemniczy sygnał radiowy i oddział wywiadowczy Delta Force zostaje wysłany celem infiltracji miasta. Ich zadanie jest proste - odnaleźć ocalałych i ewakuować z tego martwego obecnie miasta. Ale jedyne co znajdą, to fakt, iż Dubaj jest w uścisku wojny. Aby go uratować będą musieli namierzyć mężczyznę pogrążonego we własnym szaleństwie - pułkownika Johna Konrada.

Mechanika Rozgrywki

Spec Ops: The Line to dynamiczny shooterów, w którym rozgrywkę zaprezentowano z perspektywy trzeciej osoby - to projektu który koncentruje się na wojennych zmaganiach prowadzonych na bliski dystans poprzez taktyczną mechanikę zabawy związaną z zarządzaniem drużyną - gracze kierują zespołem trzech żołnierzy elitarnej jednostki Delta Force - kapitan Martin Walker, porucznik Adams i sierżant Lugo. Każda z tych postaci cechuje się odmienną osobowością oraz specjalizuje się w innych umiejętnościach - w kontekście fabularnym każdy z członków zespołu odgrywa niebagatelną rolę w historii, odkrywając mroczną stronę wojny w sposób wyjątkowo realistyczny, w którym nie ma dobrych zakończeń, a jedynie trudne wybory moralne i konsekwencje tychże.

Wypełnione piaskiem środowisko gry aktywnie wpływa na projekt poziomów oraz mechanikę zabawy - piasek niejednokrotnie może zostać wykorzystany przez graczy celem uzyskania przewagi na przeważającą w danym momencie liczbą wrogów. Dodatkowo mapy zaprojektowanie w sposób gloryfikujący rozgrywkę w pionie również dają graczom szansę na wykorzystanie odpowiednich zagrań taktycznych.

Premiera

Gra Spec Ops: The Line w momencie premiery spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród graczy, jak i krytyków branży elektronicznej rozrywki (średnia ocen w serwisie Metacritic w przypadku wersji na konsolę PlayStation 3, wynosi 77/100 punktów - składowa obliczona na podstawie 27 recenzji). Chwalona była narracja oraz motywy przedstawione w grze, krytykowany natomiast był komponent multiplayer i dość odtwórcza rozgrywka. Mimo pozytywnych ocen i fenomenalnej według ogólnej opinii graczy linii fabularnej, gra nie osiągnęła sukcesu komercyjnego, sprzedając się znacznie poniżej oczekiwań dystrybutora. Mimo to zdobyła jednak szereg nagród, głównie właśnie za dojrzały scenariusz.

Arabia Saudyjska całkowicie zakazała sprzedaży gry na terenie swojego kraju ze względu na przedstawienia miasta Dubaj, jako doszczętnie zniszczonego miejsca.

W środowisku graczy Spec Ops: The Line jest po dziś dzień uważana za projekt wręcz kultowy i jedną z najlepszych gier w swoim gatunku w kontekście przedstawionej w niej historii.

Forum Dyskusyjne

Brak wątków na forum.

Spec Ops: The Line - okładka
 • 18+
 • Przekleństwa
 • Przemoc
Strony Internetowe / Kosmetolog Chodzież
Spec Ops: The Line | PS3 - Data Premiery
PL
UK 2012-06-29
US 2012-06-26