Generalnie czynne mamy zawsze. Rejestracja

Max Payne PC

Ocena gry: - / 10 - Głosów: 0

Max Payne (PC) - widowiskowa strzelanka trzecioosobowa autorstwa studia Remedy Entertainment. Przy projekcie pomagało znane z wyprodukowania Duke Nukem 3D studio 3D Realms. Oryginalnie gra została wydana w 26 lipca 2001 roku przez Take-Two Interactive.

W czasie premiery gra odniosła komercyjny sukces. Max Payne dostał wiele nagród, w tym za najlepszą historię i grafikę 2001 roku (przyznaną przez IGN). Gracze chwalili nowe serię za ciekawe usprawnienia jakie później na zawsze zadomowiły się w branży gier.

Fabuła

Historia Max Payne skupia się na pracującym w nowojorskim wydziale policji detektywie, który podczas prowadzenia prywatnego dochodzenia stracił swoją rodzinę. Za jej śmiercią stała grupka przypadkowych osób będących pod wpływem nowego narkotyku - Valkirii. Dodatkowo Max zostaje wrobiony w zabójstwo swojego przyjaciela, a zarazem partnera w dochodzeniu - Alexa Baldera. Od tej pory protagonista jest jednym z głównych celów nowojorskiej policji. Bohater postanawia odnaleźć osoby, które wrobiły go w zabójstwo szefa, a przy okazji zniszczyć źródło powstawania nowego narkotyku.

Liniowa fabuła jest mocną stroną Max Payne. Gra stawia na mroczne klimaty noir pokazując przy tym historię przerysowanego, zniszczonego życiem mściciela, który jest w stanie zrobić wszystko by dopiąć swego.

Rozgrywka

Max Payne, w wersji na komputery osobiste, stawia na widowiskową akcję trzecioosobową. Gracze obserwują akcję zza pleców głównego bohatera przechodząc jednocześnie liniowe, oskryptowane poziomy. Max może korzystać z różnego rodzaju broni palnej, poczynając od zwykłych pistoletów, a kończąc na potężnych strzelbach oraz pistoletach automatycznych. Zdrowie protagonisty nie regeneruje się samo - ranny, musi użyć znalezionych wcześniej leków przeciwbólowych

Prawdziwą innowacją jest tutaj inspirowany filmami Johna Woo bullet time. Kiedy jego wskaźnik jest naładowany, bohater może wykonać unik w zwolnionym tempie i jednocześnie używać broni. Podczas wykonywania uniku celność zostaje taka sama, co pozwala na łatwiejszą eksterminację pobliskich przeciwników. Spowolnienie czasu pojawiło się później w wielu tytułach np. Call of Juarez: Gunslinger, SuperHot czy Grand Theft Auto V.

Oprawa AV

Max Payne jest grą tworzoną na silniku RenderWare, a więc nie odstaje jakością efektów wizualnych od starszych odsłon serii GTA, albo Manhunt. Przedstawienie przerywników filmowych w formie komiksów pozwoliło twórcom na skupienie się na detalach twarzy postaci, zamiast myślenia o ich animacjach. Dzięki temu wszystkie postacie noszą twarze prawdziwych person.

Twarzy głównemu bohaterowi udziela Sam Lake - autor scenariusza gry, który pomagał przy tworzeniu poszczególnych poziomów. Fiński pisarz wystąpił nawet w komiksowych przerywnikach. Głosu Maxowi użyczył James McCaffrey (znany głównie z serialu Wołanie o Pomoc) który na zawsze stał się głosem Maxa.

Forum Dyskusyjne

Brak wątków na forum.

Inne gry na PC

Max Payne - okładka
  • 18+
  • Przekleństwa
  • Narkotyki
  • Przemoc
Strony Internetowe
Max Payne | PC - Data Premiery
PL 2001-09-17
UK 2001-07-26
US 2001-07-26