Generalnie czynne mamy zawsze. Rejestracja

Joel The Last of Us

Joel (Joel Miller - nazwisko niekanoniczne) - postać fikcyjna, główny protagonista wydanej w 2013 roku na konsolę PlayStation 3 przygodowej gry akcji z elementami survival horror autorstwa studia deweloperskiego Naughty Dog - The Last of Us. To również bohater dodatkowy prequelu serii, The Last of Us: Left Behind, a także drugoplanowy protagonista kontynuacji oryginału - zaplanowanej na 2018 rok, ekskluzywnej dla konsoli PlayStation 4 gry The Last of Us: Part II.

Joel jest jednym z ocalałych z pandemii wirusa, która zdziesiątkowała ludzkość, unicestwiając ponad 60 procent populacji. Po stracie córki w trakcie początków epidemii, Joel staje się bezwzględnym oraz cynicznym przemytnikiem, który pewnego dnia proszony jest o przeszmuglowanie oraz ochronę Ellie, młodej dziewczyny, która może być kluczem do przetrwania ludzkości. W trakcie kolejnych miesięcy przedstawianych w The Last of Us więzi między Joelem, a Ellie ulegają zacieśnieniu.

W rolę postaci wcielił się aktor Troy Baker, który użyczył odgrywanej przez siebie postaci zarówno głosy, jak i brał udział we wszystkich sesjach motion-capture przygotowanych w trakcie produkcji gry przez deweloperów ze studia Naughty Dog.

Biografia i życie przed The Last of Us

Joel urodził się 26 września, prawdopodobnie pomiędzy 1984, a 1985 rokiem - dorastał w Teksasie (USA), wraz ze swoim młodszym bratem, Tommym, dla którego przez wszystkie lata młodości pełnił w zasadzie rolę właściwego opiekuna, służąc chłopakowi często potrzebnym mu wsparciem.

Szczegóły dotyczące dzieciństwa Joela nie są dokładnie znane, poza faktem, iż na pewnym etapie życia jednym z jego marzeń było zostać profesjonalnym piosenkarzem. Życie jednak potoczyło się inaczej, Joel ożenił się, a owocem tego związku była córka o imieniu Sarah. Niewiele wiadomo o jej matce, a tym samym żonie głównego bohatera - poza faktem, iż 'utrata' kobiety była dla mężczyzny wyjątkowo bolesna. W rezultacie przez większą część życia córki, Joel wychowywał ją samotnie - żyjąc w Austin (Teksas, USA).

Przez większą część dorosłego życia Joel pracował, jako stolarz - niepewny swojej przyszłości u obecnego pracodawcy (co wynika bezpośrednio z telefonicznej rozmowy prowadzonej z bratem), pragnął otworzyć własną firmę. Mimo ciężkiej i pochłaniającej ogromną ilość godzin w tygodniu pracy, Joel utrzymywał wyjątkowo dobre relacje z córką - ogromna ilość wspólnych fotografii, jakie można znaleźć w domu sugeruje, iż ta dwójka była sobie wyjątkowo bliska i spędzała ze sobą aktywnie każdą wolną chwilę (rejs, wspinaczka, mecz piłki nożnej drużyny Sary, czy też karnawał z Tommym).

Kilka godzin przed początkiem epidemii i swoistej pandemii na świecie, Sarah wręcza ojcu urodzinowy prezent - zegarek, który ma zastąpić dotychczasowy, popsuty już niestety czasomierz Joela. Przedmiot ten stał się swoistym memento, który mężczyźnie przypomina o córce w następnych latach.

Osobowość i cechu charakteru

Joel w pierwszej części The Last of Us przedstawiany jest jako mężczyzna sporo po czterdziestce - facet, który widział świat, zanim ten został doszczętnie zniszczony. Wraz z upływem czasu stawał się coraz mniej przywiązany do zasad moralnych, będąc napędzanym chęcią przeżycia w tych niesprzyjających nikomu warunkach. To, czego nigdy nie zrobiłby wcześniej, stało się obecnie codziennością - opisywał w jednym z udzielonych wywiadów reżyser gry - Bruce Straley.

Joel opisywany jest jako osoba niezwykle brutalna - zabija swoich przeciwników bez mrugnięcia okiem, co sprawiło, że stał się z tego powodu znany w środowisku przemytników, w którym obracał się w trakcie epidemii (transportując potrzebne do przetrwania rzeczy poprzez strefy kwarantanny). Bezpośredni wpływ na ukształtowanie charakteru mężczyzny miała nie tylko epidemia, ale przede wszystkim nagła i bezsensowna śmierć jego ukochanej córki - Sarah. Joel stał się człowiekiem apatycznym, często cynicznym, rzadko przejawiającym objawy jakiegokolwiek zadowolenia.

Ze względu na uczucia, którymi Joel darzył niegdyś swoją córkę, mężczyzna dość szybko podporządkował swoje życie ochronie wydawałoby się początkowo bezbronnej Ellie - bez najmniejszego zastanowienia potrafił torturować i zabić oprawców odpowiedzialnych za porwanie dziewczyny, byleby tylko zdobyć miejsce jej aktualnego pobytu. Ta wzajemna relacja, która kształtowana jest przez wiele pierwszych godzin The Last of Us działa w obie strony - dziewczyna również martwi się o Joela i niejednokrotnie służy my pomocą i wsparciem, gdy ten tego najbardziej potrzebuje. Ich relacje można opisać identycznie, jak relacje ojca i córki, którą Joel stracił przedwcześnie.

W trakcie gry twórcy z Naughty Dog wyraźnie zaznaczają, że śmierć Sarah była powodem stresu pourazowego, na który obecnie cierpi mężczyzna (PTSD). Chorobę pogłębia fakt niezwykle brutalnych czynów, których Joel dopuścił się przed ostatnie 20 lat, jakie minęły od tego momentu. Po dzień dzisiejszy cierpi na koszmary, o których (jak i o stracie ukochanych mu osób) nie chce rozmawiać.

Druga twarz i bardziej ludzkie cechy osobowości Joela głównie przedstawione zostały za pomocą prologu do gry oraz jego rozwijającej się więzi z Ellie.

Joel