Generalnie czynne mamy zawsze. Rejestracja

Gustavo Santaolalla

Gustavo Santaolalla

Gustavo Alfredo Santaolalla (urodzony 19 sierpnia 1951 roku) - argentyński producent, muzyk oraz kompozytor muzyki filmowej. Dwukrotny laureat Oskara, zdobywca tej statuetki z najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową dwa lata z rzędu - za filmy Brokeback Mountain (2005) oraz Babel (2006 - w tym samym roku zdobywając również za ten film nagrodę BAFTA). Znany również szerszej publiczności, jako kompozytor ścieżki dźwiękowej do oryginalnego serialu stacji Netflix - opisującego losy Stevena Avery'ego - Making a Murderer.

W branży elektronicznej rozrywki i gier wideo zasłynął, jako autor kompozycji muzycznych do The Last of Us oraz The Last of Us: Part II.

Biografia

Gustavo Santaolalla urodził się w El Palomar (Argentyna) - dorastał w czasach rządów ustanowionych w wyniku wojskowego zamachu stanu - w okresie znanym później, jako Brudna Wojna.

Jego profesjonalna kariera rozpoczęła się w 1967 roku, kiedy założył grupę Arco Iris - argentyński zespół, który był pionierem w łączeniu rocka oraz latynoskiego folku. Grupa przyjęła hinduski styl życia społeczności prowadzonej przez byłą modelkę, Danais Winnycka (znaną, jako Dana) oraz jej partnera, muzyka - Ara Tokatliana. Grupa dorobiła się kilku hitów, takich chociażby, jak: Mañanas Campestres ('Country Mornings'), jednakże Santaolalla czuł się zbyt skrępowany stylem życia narzucanym przed Danais, który to zabraniam między innymi spożywania mięsa, alkoholu i narkotyków. Opuścił więc grupę w 1975 roku.

Rok później założył zespół Soluna, w którym grał obok nastoletniego pianisty i piosenkarza - Alejandro Lernera oraz ówczesnego jego dziewczyny (Monica Campins). Razem nagrali tylko jeden album (Energía Natural, 1977). Po tym wydarzeniu Gustavo wyjechał do Los Angeles, gdzie koncertował z założonym tam zespołem Wet Picnic - bez większych sukcesów.

W 1981 roku powrócił chwilowo do Argentyny, gdzie nagrał swój pierwszy (Santaolalla, 1981) z trzech albumów solowych - łączył w nim elementy dźwięków lat osiemdziesiątych z gatunkiem rocka. Drugi album, Gas, wydany został w 1995 roku. Ostatni solowy krążek, Ronrocco, ukazał się na rynku w 1998 roku - wówczas to Gustavo Santaolalla spróbował realizować się w czymś zupełnie odmiennym - muzyce filmowej.

Na przestrzeni kolejnych lat tworzył ścieżki dźwiękowe do takich filmów, Amores Perros, 21 Grams i The Motorcycle Diaries. W 2005 roku stworzył instrumentalną muzykę do Brokeback Mountain, za co rok później odebrał statuetkę Oscara. W 2007 roku ponownie otrzymał tę prestiżową nagrodę, tym razem za ścieżkę dźwiękową do filmu Babel, pokonując wówczas takich konkurentów, jak Thomas Newman, Alexandre Desplat oraz Javier Navarrete.

W 2013 roku skomponował kompletną ścieżkę dźwiękową do The Last of Us - przygodowej gry akcji autorstwa studia deweloperskiego Naughty Dog, co było jego pierwszym tego typu doświadczeniem z branżą elektronicznej rozrywki. W grudniu 2016 roku Neil Druckmann poinformował, że Gustavo Santaolalla będzie odpowiedzialny również za muzykę do kontynuacji tego projektu - The Last of Us Part II.