Generalnie czynne mamy zawsze. Rejestracja

Andy LaPlegua

Andy LaPlegua

Andy LaPlegua, a właściwie Ole Anders Olsen - urodzony 15 września 1975 roku w Fredrikstad (Norwegia) - muzyk znany przede wszystkim, jako założyciel oraz główna twarz i piosenkarz zespołu Icon of Coil (specjalizującego się w graniu muzyki z pogranicza gatunku futurepop). Andy również swój wkład w historię norweskiej sceny muzycznej zawdzięcza dzięki założeniu i aktywnym uczestnictwie w występach zespołów Combichrist i Panzer AG (aggrotech oraz electro-industrial).

Biografia

Największy muzyczny wpływ na życie tego artysty, który dorastał we wczesnych latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, mieli Dawid Bowie, Motörhead, Prince, The Cure oraz Dead Kennedys - miks granych przez tych wykonawców gatunków muzycznych inspirował Andy'ego do spróbowania własnych sił w przemyśle muzycznym.

Początkowo, będąc członkiem kilku zespołów w Norwegii, Andy LaPlegua eksperymentował z gatunkami takimi, jak hip-hop (zespół Detroit Techno/Old School band Law), industrial (Devils Into Crime), punk (My Right Choice) orz metal (Lash Out). To był również okres, w którym Andy interesował się muzyką klubową oraz trance, angażując się w prace i twórczość takich zespołów, jak Plastic Life oraz Sector9.

Zespół Icon of Soil zapoczątkował swoją karierę, jako przedsięwzięcie typowo solowe (1997 rok). Po krótkim okresie eksperymentów z różnymi gatunkami muzycznymi Andy LaPlegua zaprosił do grupy Sebastiana Komora, z którym wcześniej występował - od tego momentu panowie zaczęli udzielać występów na żywo, posiłkując się własnym repertuarem stworzonym na potrzeby Icon of Coil. Po kilku publicznych występach oraz wydaniu pierwszego albumu, ""Shallow Nation", Sebastian dołączył do IoC na stałe.

Zespół Combichrist powstał oficjalnie w 2003 roku i był stworzony, jako o wiele bardziej agresywna alternatywa Icon of Coil. Rok później powstał Panzer AG, którego muzyka była połączeniem brzmień dwóch wcześniej stworzonych zespołów.

W 2016 roku Andy LaPlegua został zatrudniony przez studio deweloperskie Ninja Theory, jako kompozytor ścieżki dźwiękowej do gry Hellblade: Senua's Sacrifice.