Generalnie czynne mamy zawsze. Rejestracja

Ada Wong

Ada Wong (エイダ・ウォン Eida Won) - postać fikcyjna, jedna z głównych postaci fabularnych w serii horrorów Resident Evil stworzonych przez zespół deweloperów ze studia Capcom. Ada przez twórców zawsze przedstawiana jest jako postać niezwykle dwuznaczna - z jednej strony pomaga głównym protagonistom serii (jak chociażby Leon S. Kennedy, z drugiej strony jako najemnik świadczy swoje usługi również antagonistom serii Resident Evil.

Ada Wong po raz pierwszy przedstawiona została jako postać pełniąca rolę wsparcia w 1998 roku w grze Resident Evil 2. Bohaterka ta w późniejszym okresie pojawiła się również w grach Resident Evil 4, Resident Evil: The Umbrella Chronicles, Resident Evil: The Darkside Chronicles, Resident Evil: Operation Raccoon City oraz Resident Evil 6.

Ada Wong wystąpiła również w animowanym filmie CGI - Resident Evil: Retribution- stając się na przestrzeni tych wszystkich lat jedną z najpopularniejszych postaci występujących w serii Resident Evil.

Historia

Ada Wong to przebiegła i niezwykle groźna tajna agentka Chińskiej spuścizny. Kobieta, formalnie pracująca jako tajny agent, wciągnięta została w świat intryg wraz z momentem zatrudnienia się w 'Organizacji' - celem było skierowanie jej wysiłków, przeciwko głównemu rywalowi - Umbrella Pharmaceutical, Inc.

Na temat przeszłości Ady Wong wiemy niewiele, podobnie sprawa wygląda w kwestii motywów, którymi się kieruje kobieta. To co wiadomo, to fakt, iż jest ona korporacyjnym szpiegiem konkurencyjnej dla Umbrella firmy - zwanej potocznie jako 'Organizacja'. To również wszechstronnie wyszkolona zabójczyni, która biegle posługuje się wieloma rodzajami uzbrojenia oraz opanowała zróżnicowane sztuki walki.

Przypuszczalnie Ada Wong dołączyła do 'Organizacji' z osobistych powodów, nie związanych bezpośrednio z interesami firmy. Do chwili obecnej nie wiadomo jednak, jakie konkretnie są to powody.

Ada Wong wysłana została celem infiltracji fabryki badawczej w Arklay, która ukryta była pod posiadłością Ozwella E. Spencera w Raccoon City. W trakcie tej misji między nią, a głównym naukowcem, Johnem, wywiązał się romans, dzięki któremu kobieta była w stanie wejść w posiadanie materiałów wywiadowczych firmy. John traktował ten związek na tyle poważnie, że użył imienia kobiety jako hasła zabezpieczającego jego komputer.

Niestety w wyniku działań Jamesa Marcusa (uwolnienie T-virus) John poniósł śmierć. Zanim to jednak nastąpiło zdążył napisać list do swojej kochanki, w którym zawarł wszelkie dowody na działalność i eksperymenty korporacji Umbrella. Ada Wong nigdy jednak nie przeczytała tego listu - kobiety nie było w tym momencie w Raccoon City.

Symbolika

Ada Wong to kobieta o typowo azjatyckich korzeniach, wysportowanej figurze i nienagannych manierach. Ada doskonale pasuje to archetypu pięknej zabójczyni, 'femme fatale'.

Nieodzownym tematem towarzyszącym Ada Wong jest bez wątpienia symbolizm - większość graczy z pewnością skojarzy go przede wszystkim z motywem motyla. Motyle są znakiem odrodzenia i wolności, co pasuje do historii kobiety perfekcyjnie - dokładnie przedstawione zostało to w epilogu Resident Evil 3: Nemesis.

Japońskie wierzenia i mitologia określa z kolei motyle jako owady, które prowadzą do interesujących zdarzeń (jeśli ktoś za nimi podąża), to by tłumaczyło zachowanie Leona S. Kennedy'ego, który wielokrotnie starał się odkryć motywy kierujące zachowaniem Ady.

Kolor przewodni kobiety, czerwony, to również oczywisty symbolizm. Czerwień jest przyporządkowana pasji, miłości i determinacji. Czerwień to również bardzo ważny kolor w Chińskiej garderobie - co też doskonale podkreśla jej przynależność etniczną. Ponownie warto nawiązać do postaci, o której przed chwilą wspomnieliśmy - Leon S. Kennedy, a w zasadzie jego ubiór do składowe czerni, szarości i koloru niebieskiego. Niebieski zawsze postrzegany był jako kolor rywalizujący z czerwonym, co też niejednokrotnie widzieliśmy w trakcie spotkania tych dwoje.

Warto wspomnieć też fakt, iż ślub w Chinach to właśnie kompozycja tych dwóch kolorów - czerwień dla panny młodej oraz kolor niebieski dla pana młodego.

Ada Wong